تمرین EMS چیست؟

EMS مخفف عبارت Electric Muscle Stimulation به معنی تحریک الکتریکی عضله است . EMS از منظر فنی یک تمرین بدنی کامل با جریان بدن است. در این مفهوم، شاید آگاهی از این موضوع سودمند باشد که عضلات ما در حالت طبیعی از طریق ضربانهای الکتریکی )بیوالکترونیک( منقبض میشوند .تمرین EMS از این مفهوم بهره می برد. این اثرِ طبیعی با بکارگیری ضربان های الکتریکی خارجی قابل توجه ،تشدید می شود و بدین ترتیب میتوان به یک فعالیت اثربخش دست یافت.

چرا اثربخشی تمرین EMS بیش از تمرینات رایج با وزنه است؟

تمرین بدنی کامل EMS بیش از% 90 از فیبرهای عضلانی را به صورت همزمان در حین هر انقباض فعال میکند .برخلاف تمرینات با وزنه های مرسوم ، EMS عضلات عمیقتر را نیز فعال میکند. این تمرین، هماهنگی درونسلولی و برونسلولی را بهبود میدهد .بنابراین تأثیر آن سریعتر و اثربخشتر از تمرین با وزنه های معمول خواهد بود. تأثیر تمرین با EMS میتواند تا 18 برابر بهتر از تمرین وزنه ای باشد .

آیا شما میتوانید تمرینات EMS را در طولانی مدت انجام دهید؟

بله .شما باید در طولانی مدت و به طور منظم همراه با تمرینات مرسوم ، EMS را انجام دهید. قدرت عضلات را تنها میتوان با تمرین منظم حفظ کرد. در صورتی که شما برای یک مدت طولانی تمرین نداشته باشید، عضلات به وضعیت سابق باز خواهند گشت؛ یعنی دقیقاً همان وضعیتی که در مورد ورزشهای رایج رخ میدهد. هرچند EMS خود می تواند به عنوان ورزشی کامل در بهبود شرایط فیزیکی )عضله سازی , چربی سوزی , افزایش توان بدنی و..( و همچنین نگهداری بدن در شرایط مطلوب ایفای نقش کند.

آیا EMS در برابر سلولیت کمک میکند؟

بله. با ایجاد ماهیچه و سوزاندن چربی، بافت ارتباطی فشرده میشود و سلولیت، علائم کشش یا افتادگی پوست به وضوح کاهش مییابد . همچنین نوعی پالس برای همین منظور در دستگاه طراحی شده که با استفاده از ان نتایج شگفت انگیزی را مشاهده خواهید کرد.

آیا تمرین EMS با آسیب همراه است؟

تمرین EMS شدیدتر از تمرینات مرسوم نیست .شما در پایان جلسه تمرین بسته به شدت فعالیت خود، به استراحت و آشامیدن آب نیاز خواهید داشت .این تجهیز از فرکانس لرزشی پایین استفاده میکند، تجربه دریافت این لرزشها ممکن است تا حدودی به عادت تبدیل شود اما به هیچ وجه دردناک نیست. همچنین به دلیل عدم استفاده از وزنه های سنگین به هیچ عنوان اسیب های ورزش های سنتی را نیز به دنبال ندارد.

چرا اثربخشی این روش به هنگام استفاده از آن در مورد کمردرد بسیار بالاست؟

تمرین EMS برای تمام بدن بسیار کارامد، بویژه با کمردرد های وسیع مبارزه میکند . EMS به طور خاص ماهیچههای عمقی را فعال میکند که دستیابی به آنها از طریق روشهای سنتی ورزشی دشوار است. با تقویت ماهیچهها و بافتهای مفصلی پشتی، دیسکهای ستون فقرات آزاد میشوند و تمام عضلات واقع در پشت و بالاتنه تقویت میشوند .بنابراین کشش و عدم تعادل ماهیچهها بررسی میشوند. پس از چند جلسه تمرین با EMS شما بهبود را مشاهده خواهید کرد و بالاخص در زندگی روزمره، احساس تسکین قابل توجهی به شما دست خواهد داد.

آیا میتوان به کمک EMS سطح راندمان و به طور کلی شرایط بدن را بهبود بخشید؟

به هنگام انجام EMS برای کل بدن، % 90 از فیبرهای ماهیچه به طور همزمان فعال میشوند. برای نائل شدن به این از طریق تمرینات استقامتی سنتی، معمولاً زمان بسیار زیادی لازم است و نمیتوان در یک جلسه به این هدف دست یافت. علاوه بر آن ، EMS به طور خاص بر فیبرهای ماهیچهای عمیقتری تمرکز میکند که تمرین دادن آنها با روشهای معمول دشوار است اما همین ماهیچه ها، عضلاتی هستند که در بحث افزایش قدرت اهمیت دارند. EMS بالاخص در مورد ورزشهای استقامتی قدرتی، به افزایش قابل توجه و محسوس در عملکرد انفرادی منتهی میشود.

محدوده سنی برای انجام تمرین EMS چیست؟

حداقل سن برای انجام تمرین EMS ، 18 سال است و حد بالایی برای آن وجود ندارد. ما از تعلیم دادن به افراد 19 ساله مشعوف میشویم و مسلماً میتوانیم برای زمان کوتاهی پیش از آغاز کار منتظر بمانیم. مدرسان میتوانند جلسه ها را مطابق با اهداف و سطح تناسب اندام شما با کنترل هر گروه عضلانی و تنظیم شدت جلسات تمرینی متناسب سازند.

آیا جریان محرک خطرناک است؟ عوارض جانبی ندارد؟

خیر. ورزش یا درمان به وسیله تحریک با جریان فرکانس پایین خطرناک نیست. چرا؟ عضلات ما همواره در حال کار هستند. در طول این فرآیند ،پالس های الکتریکی درونی، هر یک از حرکات را آغاز میکنند. این پالس در حین تمرین با تحریک جریانی توسط پالس اضافی خارجی تقویت میشود. بنابراین این ضربانها برای بدن نمود خارجی ندارد. بر اساس مطالعات رسمی مطلقاً هیچ عوارض جانبی، افراد ورزشکار را تهدید نمیکند .در مقابل ،چندین پدیده مثبت رخ میدهد. درمانهای الکتریکی از دهه 1950 بخششناخته شدهای از روشهای کلاسیک در فیزیوتراپی بوده است .

آیا در صورت برخورداری از شرایط سلامتی خاص، باید از EMS اجتناب کرد؟

اکثر افراد میتوانند از تمرین EMS استفاده کنند اما اگر شما در شرایط بهداشتی خاصی قرار دارید که مانع شرکت شما در ورزشهای معمول است، باید نظر پزشک خود را در این باره جویا شوید. متأسفانه ما نمیتوانیم مشتریانی را که در شرایط زیر قرار دارند، تأیید کنیم: بیماری صرع ، ضربان ساز ، بارداری ،اختلالات شدید گردش خون ، شکم یا کشاله ران، بیماری سل، بیماریهای توموری ، آترواسکلروز در مرحله پیشرفته، اختلالات گردش خون شریانی ،بیماریهای عصبی شدید ، دیابت شیرین ، بیماری همراه با تب، خونریزی در اثر فرآیندهای حاد باکتریایی یا ویروسی، اختلالات خونریزی شدید )

آدرس ارتباطی ما

آدرس  : شیراز ، قصردشت ابتدای همت شمالی

موبایل : 09178787899

ایمیل  : info@pulsefit.ir

نکات استفاده از EMS

انجام نرمش ساده در ابتدا 2 - 3 دقیقه

کنترل مدام نحوه تنفس و حالت عمومی ورزشکار

طراحی تمرینات تخصصی ویژه هر فرد

خیس کردن سطح الکترودها

عدم تمرین در شرایط گرسنگی

افزایش تدریجی شدت انقباضات عضلانی

طراحی تمرینات تخصصی ویژه هر فرد

- 24 ساعت ریکاوری بین جلسات تمرین